Somogy megyében az influenza járványügyi helyzete a tavalyi szezon hasonló időszakában tapasztaltaktól abban tér el, hogy ebben az évben már a 2. héten meghaladta a százezer lakosra jutó betegszám a járványküszöböt, míg az előző évben később indult meg az influenzajárvány. "Közösségi halmozódást nem regisztráltunk" - mondta a Helyi Híradóknak Szabó István, a Somogy Megyei Kormányhivatal sajtóreferense.

A betegek száma megyei szinten és a kaposvári és a nagyatádi járásban is meghaladta a járványküszöböt. A Marcali és Siófok járás ellátási területén még a járványküszöb alatt maradt, de az értékek ott is magasabbak az előző héten tapasztaltaknál.

A páciensek több mint 40 százaléka éves 35–59 felnőtt, 30 százalékuk a 15–34 évesek korcsoportjába tartozott. A betegek 16 százaléka gyermek, 14 százalékuk pedig 60 éven felüli volt. Az elsődleges tünetek közt a nátha, a fejfájás, a torokfájás és a rossz közérzet szerepel.

A megelőzés érdekében fontos az egészséges életmód, az immunrendszerünk megerősítése, illetve az alapvető higiénés szabályok betartása, a zsúfolt helyek kerülése. A legnagyobb védelmet azonban a védőoltás jelenti, mely egyre kevésbé népszerű, évről- évre kevesebben oltatják be magukat. Tavaly már csak 800 ezer ember élt a lehetőséggel.

A térítésmentes védőoltások 60 százaléka fogyott eddig el a háziorvosoknál, patikában pedig a korábbinál kevesebben vásároltak oltóanyagot. A szakemberek szerint azonban még most sem késő oltatni, különösen a krónikus betegeknek, a várandósoknak és a 60 év felettieknek ajánlott.

 A vírus hirtelen, magas lázzal támad, ha a láz nem csökken, a köhögés fulladásba torkollik, ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Ezt kell tenni akkor is, ha a betegség gyógyulási ideje egy hétnél hosszabb, mert ekkor szövődmények léphetnek fel.

A szövődmények jellemzően az idősebb korosztályt érintik, a 60-65 éven felülieket, illetve a krónikus betegségben szenvedőket. Az influenza egyik legsúlyosabb szövődménye a tüdőgyulladás, de gyakori a középfülgyulladás is.

Az influenzát okozó vírusoknak rendkívül nagy a fertőzőképességük.  A kórokozók rajta maradnak a tárgyakon, és mivel a betegség cseppfertőzéssel terjed, már egyetlen tüsszentéssel rengeteg vírus kerül a levegőbe, ezért nagyon fontos ebben az időszakban a megfelelő higiénés szabályok betartása.